Liplas jest niewielką miejscowością położoną pomiędzy Wiatowicami, Jawczycami (znanymi z cmentarzyska kurhanowego), Bilczycami, Gdowem, Marszowicami i Niegowicią.

W Liplasie, przy drodze do Wiatowic, nieopodal skrzyżowania znajduje się tajemniczy kopiec. Jest on niewysoki, ma ok. 2 m. Kiedyś prawdopodobnie był większy, a nadwyrężyły go m.in. poszerzenia dróg przez stulecia.

Nieznane jest pochodzenie kopca. Nie był badany archeologicznie. Pojawiają się różne legendy dotyczące jego założenia. Jedna z nich mówi, że to mogiła Węgrów z 1848 roku. Na wieść o wybuchu powstania w ojczyźnie zdezerterowali z armii austriackiej i ruszyli na Węgry pomóc swoim ziomkom w walce o wolność. Niestety, tutaj dopadła ich śmiertelna choroba (zwykle cholera, ale niektórzy podają tyfus lub czerwonkę). Inne podania mówią, że spoczywają tu Kozacy którzy szli z Rosji na Węgry podczas tego samego powstania 1848 roku. Również miała ich zdziesiątkować epidemia. Jeszcze inni twierdzą, że to mogiła mieszkańców Liplasu, zmarłych właśnie na epidemię cholery w 1849 roku.

Faktycznie, w 1849 roku była w Małopolsce spora epidemia. Czy kopiec może mieć z nią związek? A może jest znacznie starszy, a powiązanie go z epidemią połowy XIX wieku pojawiło się znacznie później? Wszak w podobny sposób niejeden kopiec jest nazywany „mogiłą szwedzką” (Lipnica Górna, Racławice) a może być znacznie starszy. Zwłaszcza że w okolicy jest sporo prehistorycznych kopców (Krakuszowice, Jawczyce) i takich o niewyjaśnionym pochodzeniu (Czyżów, Brzezie).

Na kopiec można wyjść, choć za bardzo nie ma po co. Widoki z niego nieszczególne. Tym niemniej, jako regularny „zaliczacz” kopców, osobiście nie mogłem na niego nie wyjść. Obiekt wieńczy drewniany krzyż. Warto tu zaglądnąć.

Liplas (1)_Fotor (Copy)
Kopiec w Liplasie do najwyższych nie należy, ale warto go odwiedzić. Fot. Emil Bajorek

Liplas (2)_Fotor (Copy)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s