Blechnarka posiada ciekawą, murowaną cerkiew. Niegdyś służyła ona grekokatolikom, dzisiaj – prawosławnym.

Znajduje się ona w pewnym oddaleniu od drogi prowadzącej przez wieś, stąd w lecie – gdy wyrosną liście na drzewach – można ją przeoczyć. Charakterystyczny jest jej różowy (jak wolą niektórzy: malinowy) kolor, to jednak ma się niedługo zmienić.

Blech cerk 2_Fotor (Copy)
Cerkiew w Blechnarce. Fot. Emil Bajorek

Cerkiew powstała w 1801 roku. Wybudowano ją z kamienia rzecznego z pobliskiej Ropy. Nosi wezwanie śś. Kosmy i Damiana. Była filią parafii greckokatolickiej z Wysowej, a prawdopodobnie powstała w miejsce wcześniejszej, drewnianej cerkwi. Powstała wg ówczesnej koncepcji Landspharrkirche, czyli okazałego kościoła wiejskiego. Dużo podobnych świątyń wznoszono w czasach cesarza Józefa II Habsburga m.in. w Górnych Węgrzech (na Słowacji), ale także w Galicji. Częściej takie „józefińskie” kościoły powstawały dla wiernych rzymskokatolickich, ale z czasem i grekokatolicy zaczęli budować takie właśnie świątynie.

Cerkiew jest orientowana, trójdzielna, z prezbiterium zamkniętym półkoliście. Wieża znajduje się nad babińcem. Na wieży, nad nawą i nad prezbiterium są wieżyczki zwieńczone baniami, niemal równej wysokości. W wieży jest jeden dzwon.

Wysowa 239_Fotor (Copy)
Można ją przeoczyć. Fot. Emil Bajorek

Wewnątrz cerkwi znajduje się ikonostas z 1865 roku. W nawie głównej po północnej (lewej) stronie wisi obraz „Sąd Ostateczny”, a po południowej – „Wskrzeszenie Łazarza”. Prezbiterium jest niedostępne dla ludzi, a znajduje się w nim ołtarz z rzadkimi malowidłami iluzjonistycznymi oraz przedstawienia czterech Ewangelistów na ścianach. W nawie natomiast ustawiono uroczyste chorągwie. Kilka z nich udało się mieszkańcom ocalić z wysiedleń. Niestety większość jest w złym stanie.

Niestety, po wysiedleniach cerkiew zajęli górale z Podhala. Urządzili w niej stajnię dla owiec rujnując wnętrze cerkwi i dewastując obiekt, m.in. poprzez rozpalanie ognisk. W 1958 roku cerkiew na powrót przejęli wracający mieszkańcy i rozpoczęli w niej dwuletni remont. W tym samym roku cerkiew przejął kościół prawosławny a dwa lata później odnowiono ikonostas.

Cerkiew jest stopniowo odnawiana. W 2000 roku wymieniono podłogę i ławki, w 2005 pokrycie dachu. Ten ostatni remont przebiegał pod ścisłym nadzorem, ponieważ na poddaszu zamieszkuje kolonia podkowca małego – jednego z najrzadszych europejskich nietoperzy. Niedługo cerkiew ma zmienić kolor. Z malinowego, który był dla niej nienaturalny (choć przez lata ją wyróżniał), zostanie przemalowana na kolor biały.

Blech cerk 3_Fotor (Copy)
Fot. Emil Bajorek
Blech cerk 6_Fotor (Copy)
Cerkiew w Blechnarce. Fot. Emil Bajorek
Blech cerk 7_Fotor (Copy)
Fot. Emil Bajorek

2 uwagi do wpisu “Cerkiew w Blechnarce

Dodaj komentarz